Проблем со јајцата?

И одговор на царот:

Петарда во градите

Од рубриката „СРАМ“ Оригинален наслов: „Петарда ѝ пукнала на градите на Милица Тодоровиќ“ Популарната пејачка Милица Тодоровиќ признава дека има фобија од пиротехника затоа што неколку пати имала непријатни искуства.…

Фала ви за војната!

Ако, на пример, решите да одите во војна, политичарите не само што ќе ви бидат благодарни, туку и нема да можете да се одбраните од нив. Ќе ве слават на…

Неуспехот на Меркел

Британскиот политичар Инох Пауел од неодамна изјави дека „сите политички животи, освен ако не се прерано прекинати по некоја среќна околност, завршуваат со неуспех“. Германската канцеларка Ангела Меркел на прв…

Ова не е американски филм

Мартин Богатиноски Каква корист би имале ние граѓаните од тие лизгалишта, освен тоа што, ете, сега ќе имаме каде да ги усовршуваме нашите паѓања, кршења раце и нозе на замрзнатите…

Пармаковска: Живеам, значи одбројувам!

Фросина Пармаковска Одбројувањето во романот е и буквално, оние десет секунди при хируршката интервенција, но и метафорично и како такво, упатува на нов почеток, нов живот кој е, пак, само…

Супер беше Здравко, ама…

Симона Коцевска Автор Изминатава сабота, едно од поголемите случувања во нашиот град беше концертот на една од најголемите југословенски ѕвезди, Здравко Чолиќ. Првично не мислев да одам, но другарка ми…