Петарда во градите

Од рубриката „СРАМ“ Оригинален наслов: „Петарда ѝ пукнала на градите на Милица Тодоровиќ“ Популарната пејачка Милица Тодоровиќ признава дека има фобија од пиротехника затоа што неколку пати имала непријатни искуства. -На еден настап со Ѕвездите[…]

Фала ви за војната!

Ако, на пример, решите да одите во војна, политичарите не само што ќе ви бидат благодарни, туку и нема да можете да се одбраните од нив. Ќе ве слават на споменици и на бисти, во[…]

Неуспехот на Меркел

Британскиот политичар Инох Пауел од неодамна изјави дека „сите политички животи, освен ако не се прерано прекинати по некоја среќна околност, завршуваат со неуспех“. Германската канцеларка Ангела Меркел на прв поглед можеби изгледа како исклучок[…]

Ова не е американски филм

Мартин Богатиноски Каква корист би имале ние граѓаните од тие лизгалишта, освен тоа што, ете, сега ќе имаме каде да ги усовршуваме нашите паѓања, кршења раце и нозе на замрзнатите тротоари во јануари?! По неуспешното[…]

Пармаковска: Живеам, значи одбројувам!

Фросина Пармаковска Одбројувањето во романот е и буквално, оние десет секунди при хируршката интервенција, но и метафорично и како такво, упатува на нов почеток, нов живот кој е, пак, само дел од едно кружно течение[…]

Супер беше Здравко, ама…

Симона Коцевска Автор Изминатава сабота, едно од поголемите случувања во нашиот град беше концертот на една од најголемите југословенски ѕвезди, Здравко Чолиќ. Првично не мислев да одам, но другарка ми запна, а кога таа ќе[…]

Руски блеф за грев

Долго време, нашиот основен национален производ е блефот. И тоа е разбирливо. Поради тоа што немаме баш никакви ресурси со кои би ги потхранувале големите држави од кои сме зависни, не ни останува ништо друго[…]

Зошто е важна крвта на Тутанкамон?

За самиот Тутанкамон, времето минува брзо како брановите на Нил. Во текот на последниве 3.000 години колку што е починат, цели царства се создаваа и уништуваа. Имаше војни и природни катастрофи кои ја уништуваа земјава.[…]

Најдено решение за кучињата-скитници

Најдено решение за кучињата-скитници Црквата те моли, избриши си го карминот, мори! Џокси на телевизија Проблемот на Маријана е и наш проблем! Долга кратка приказна Болничката храна во светот и болничката храна во Македонија

Црквата те моли, избриши си го карминот, мори!

Млади дами, не ме разочарувајте. Значи за у црква црвен кармин, висока штикла и што пократок минич. Нека иде живот! Павел Николаевич @pavnikolaevic Црквата те моли, избриши си го карминот, мори! Џокси на телевизија Проблемот[…]

Џокси на телевизија

Мило ми е што после подолго време отсуство, господинот Ѓорѓе Васиќ алијас Џина Папас – Џокси го видов на телевизија. Играч на натпреварот @konjunktura Џокси на телевизија Проблемот на Маријана е и наш проблем! Долга[…]

Проблемот на Маријана е и наш проблем!

Од рубриката „СРАМ“ Оригинален наслов: „Марјана Станојковска со два пара нови гаќички: Одберете кои ви се допаѓаат повеќе? (ФОТО)“ Преземено од Вистина.мк Македонската ТВ водителка и лото девојка Марјана Станојковска има нови гаќички. И тоа два пара…[…]

Долга кратка приказна

Правиме идеали од ситуации, од луѓе, од замислата за совршен живот, а всушност се бараме себеси. Симона Коцевска Автор Оценка на филмот од 1-10 7 Вчеравечер во Кинотеката на Македонија имавме можност да погледнеме еден[…]

Болничката храна во светот и болничката храна во Македонија

Ако сте поминале барем една ноќ во болница, тогаш сигурно знаете дека болничката храна не е баш највкусна. Но, погледнете како изгледаат болничките чинии во земјите ширум светот и споредете ги со храната што луѓето[…]

Стриптизот на Меланија

Раперот Tи-Ај го навреди Канје Вест и првата американска дама Меланија Трамп во видеоспотот во која жена налик неа изведува стриптиз во Овалната соба во Белата куќа. „Како може ова да биде прифатливо”, напиша на[…]

Кога изреката „ќе ме умрете вие мене“ добива смисла

Од рубриката „СРАМ“ Дени Гонзалес, кој работи во САД, повеќе не сакал да им праќа пари на своите родители во Хондурас, па преземал драстични мерки. Овој 27-годишник ја лажирал сопствената смрт! Семејството добило фотографии од[…]

Што подолга брада, толку повисок данок

Археолозите во Русија неодамна налетале на монета од 1699 година, која е издадена во знак на согласност со данокот на брада, а кој година дена пред тоа го вовел царот Петар Велики. Данокот на брада[…]

Зошто парижанки се поубави од скопјанки?

Се чини дека Французинките секогаш изгледаат беспрекорно, па веројатно помислуваме дека трошат многу време и грижа за изгледот. Но, всушност, повеќе се работи за тоа што тие не применуваат, а не во тоа што прават[…]

Ме срамиш тука!

Од рубриката „СРАМ“ Зерина Хечо раскина со Бане Чолак, бидејќи за време на забавата тој наводно постојано гледал во Јелена Круниќ. Зерина доживеа блага форма на  нервен слом во дворот, додека Бане ја убедуваше дека[…]

Среќна Нова ’68

Новогодишен „Дневник“ емитуван на 31. декември 1967 година во Скопје на плоштад. Снимка: Радио Телевизија Скопје / Репортер: Ристе Таваганов    Среќна Нова ’68 Една боца Православие Не се дише од колбасиве Ѓуровска: Слепото[…]