Фала ви за војната!

Ако, на пример, решите да одите во војна, политичарите не само што ќе ви бидат благодарни, туку и нема да можете да се одбраните од нив. Ќе ве слават на споменици и на бисти, во[…]

Неуспехот на Меркел

Британскиот политичар Инох Пауел од неодамна изјави дека „сите политички животи, освен ако не се прерано прекинати по некоја среќна околност, завршуваат со неуспех“. Германската канцеларка Ангела Меркел на прв поглед можеби изгледа како исклучок[…]

Руски блеф за грев

Долго време, нашиот основен национален производ е блефот. И тоа е разбирливо. Поради тоа што немаме баш никакви ресурси со кои би ги потхранувале големите држави од кои сме зависни, не ни останува ништо друго[…]

Зошто е важна крвта на Тутанкамон?

За самиот Тутанкамон, времето минува брзо како брановите на Нил. Во текот на последниве 3.000 години колку што е починат, цели царства се создаваа и уништуваа. Имаше војни и природни катастрофи кои ја уништуваа земјава.[…]

Стриптизот на Меланија

Раперот Tи-Ај го навреди Канје Вест и првата американска дама Меланија Трамп во видеоспотот во која жена налик неа изведува стриптиз во Овалната соба во Белата куќа. „Како може ова да биде прифатливо”, напиша на[…]

Што подолга брада, толку повисок данок

Археолозите во Русија неодамна налетале на монета од 1699 година, која е издадена во знак на согласност со данокот на брада, а кој година дена пред тоа го вовел царот Петар Велики. Данокот на брада[…]

Ни мачките не си ги познаваме

Мачките се чудесни, крзнени, мали нинџи со кои што го делиме животниот простор веќе подолг временски период. Сепак, за нив сè уште постојат низа дезинформации, а ова се само некои од нив. Мачките сакаат млеко[…]

Ердоган како заштитник на новинарите

Турскиот претседател е многу повеќе познат по немилосрдната политичка репресија и десетината новинари во затвор отколку по борбата за слобода во медимите. Сепак, тој неодамна упати најгласна осуда за шокантното убиство на саудискиот дисидент, новинарот[…]

Проблем со јајцата?

И одговор на царот: Проблем со јајцата? kalimero November 6, 2018 И одговор на царот: Клозет Македонија kalimero November 6, 2018 ПаЗЕТе на овој фраер. СлеЗЕТе на негово ниво, да не ви дојде домаЗЕТ. Клозет[…]

Ме палиш за десетка!

Додека ние во Македонија правиме анкети за тоа која политичка партија ќе победи на следните парламентарни избори, за тоа дали македонскиот народ е за влез на земјата во ЕУ и во НАТО, за тоа дали[…]

Чаршафот на познатите

Од рубриката „СРАМ“ И во светот на славните има такви кои од различни причини сакале за првпат да уживаат во сексот во брак. Колку некоја двојка ќе чека да има односи, исклучиво е нивна одлука,[…]

Само весело!

Само весело! Венеција ја снема, вода ни ја зема Војо Иванов: Од животни, најтешко се справувам со луѓето Нешто најпресно од Хроматик Поинт Нешто паметно и од него Кутрата Маријанa

Венеција ја снема, вода ни ја зема

Еден од најубавите градови на светот, сместен во лагуната на северот од Јадранското море и изграден на 117 помали острови, преполн е со романтични канали. Посебен е токму поради тие водени улици без кои е[…]

Нешто најпресно од Хроматик Поинт

Тазе песна од Хроматик Поинт. Нема ни три дена. Нека биде најава за четвртиот албум. И би најава!  Останато Нешто најпресно од Хроматик Поинт Нешто паметно и од него Кутрата Маријанa Ленон се грижел[…]

Ленон се грижел и за тебе и за мене

Британскиот музичар и член на легендарните „Битлси“, Пол Макартни, вели дека и по 50-годишната кариера сè уште чувствува потреба за да се докажува. „Дури и кога го постигнвуате врвот на популарноста, сè уште постојат некои[…]

Кој го краде мртвиот Гадафи?

Од белгијските банки исчезнале дел од парите на убиениот либијски лидер Муамер ел Гадафи, објави телевизијата РТБФ, а пренесе Спутник. Одлуката на Советот за безбедност на Обединетите нации од 2011 година беше средствата на Гадафи[…]

Насмевни се, ќе ми снема лента

сте виделе стари, црно-бели фотографии на кои се сликани луѓе без никаков израз на лицето, воедно загледани некаде во далечината. Сте се запрашале зошто е тоа така? Многумина сметаат дека одговорот е во технологијата, но[…]

Кравата Пенка која сакаше да биде Србинка

ОД РУБРИКАТА „СРАМ“ Ова е приказна која може да се случи само на Балканот, а го подигна светот на нозе. Се започнало кога кравата Пенка од Бугарија ја поминала границата и завршила во Србија пред[…]

Стогодишното проклетство на Југославија

За скоро еден месец ќе се одбележат 100 години од еден од најважните датуми во историјата на народите од јужнословенските, односно западнобалканските простори. Станува збор за стогодишнината од основањето на заедничката држава на Србите, Хрватите,[…]

Сликата која го заслужува Холивуд

Салвадор Мунди (Спасител на светот) како што е наречена сликата – можеби – е дело на ренесансниот гениј Леонардо да Винчи, а можеби е дело на некој од неговите ученици или плагијатори. Истовремено, токму оваа[…]